Van Halkı Yalnız Değildir! Kürdistan Halkın İradesi Kazancak!

134

  AKP-MHP faşizmi 31 Mart yerel seçimlerinde ağır bir darbe aldı. Faşizm her türlü devlet olanağını kullanmasına rağmen  halkın iradesi karşısında yenildi. Özellikle Kürdistan’da halkların Dem Parti’yi seçmesi, kayyumlarla gasp edilen belediyelerin geri alınması faşist iktidar açısından büyük bir şok yarattı.

  Seçim sırasında Kürdistan’da çoğunluğu asker ve polislerden oluşan taşıma seçmenler birçok il ve ilçede seçim sonuçlarını doğrudan etkilediler. Faşizm her türlü hile ile gasp etmeye kalktığı halk iradesi karşısında seçimleri kaybedince doğrudan halkın iradesine el koyma yolunu seçti.

 Van 31 Mart seçimlerinde bütün ilçelerinde Dem Parti’nin kazanmasıyla ön plana çıktı. Bu durumu hazmedemeyen AKP-MHP iktidarı Van halkının iradesiyle seçilmiş olan Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın alması gereken mazbatayı ikinci sıradaki AKP’li adaya verdi. Bu gelişme AKP-MHP iktidarının Kürdistan’da sömürgeci işgal hukuku uyguladığını açık bir şekilde gözler önüne sermektedir.

 Aynı zamanda Hilvan’da seçimin yenilenme kararı alınması ve Hakkari’de seçilen Dem Parti adayına mazbatanın verilmemesi  faşizmin bir konsept olarak Kürdistan’da halkın iradesini gasp etmeye çalıştığının kanıtıdır.

  Seçim sonrası  Faşist Erdoğan’ın yaptığı konuşmada Başur Kürdistan’a ve Rojava’ya dönük işgal tehditleri kendini güçlü bir şekilde hissetirmektedir. Bu yönüyle halkın seçilmiş belediyelerinin gasp edilmesi pratiği bu kirli savaş zihniyetinden bağımsız değildir. Faşizm tarafından Kürt halkına dönük topyekün bir savaş politikası uygulanmakta belediyelerde bu savaş konsepti kapsamında gasp edilmeye çalışılmaktadır.

 Bu gün kendine devrimciyim, demokratım ve özgürlükten yanayım diyen herkes faşizmin bu gasp saldırısı karşısında direnen Van halkının haklı iradesinin yanında yer almalıdır. Van halkı büyük bir oy farkıyla belediyeyi kazanarak iradesini beyan etmiştir. Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak bu iradeyi sahipsiz bırakmayacağız. Van halkı başta olmak üzere Kürdistan halkının onurlu direnişi ve irade beyanı yalnız değildir.

  Gün Kürdistan halkının devrimci iradesinin yanında saf tutma ve faşizmden hesap sorma günüdür. Bu temelde işgalci faşizmin karşısında bulunduğumuz bütün alanlarda direnişi büyütmeli Kürdistan halkının haklı direnişinin yanında saf tutmalıyız. Devrimci eylemlerimizin gücüyle faşizmden hesap sormalıyız.

 Faşizmin anladığı tek dil devrimci eylemin dili olacaktır. Bu temelde meseleyi bir hukuk oyununa sıkıştırmadan Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında Van halkı başta olmak üzere bütün Kürdistan halkının iradesine sahip çıkmak tarihsel sorumluluğumuzdur. Faşizmin her türlü yasak ve baskısına rağmen halkın devrimci direnişi gücünü tarihsel haklılığından almaktadır.

  Dağlarda gerillamız, şehirlerde milislerimiz, zindanlarda tutsak yoldaşlarımız bizlere bırakılan direniş geleneğinin bilincinde ve kararlılığında hareket etmektedir. 15-16 Haziran, Kızıldere, Gezi, 6-7 Eylül Kobani Serhildanı gibi direnişler Birleşik Devrim tarihimizde mücadelenin daima sokakta olduğunu ve sokakta kazanıldığını göstermiştir. Bugünde, yapılan bu haksızlıklara karşı halkın sokakta başlatmış olduğu direnişi selamlıyor ve zaferin sokakta kazanılacağını bir kez daha yineliyoruz. 

Faşizmi Yıkalım Özgürlüğü Kazanalım!

Van halkı yalnız değildir!

Özgürlük Sokakta Kazanılır!

Yaşasın Birleşik Devrimimiz!

HBDH Yürütme Komitesi – 03 Nisan 2024

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir